O rasie

Koty brytyjskie są wyjątkowe nie tylko ze względu na bardzo przyjazny charakter, ale i z powodu urzekającego wyglądu przypominającego pluszowego misia. Kot tej rasy powinien mieć dużą, okrągłą, masywną głowę o pełnych policzkach. Oczy brytyjczyka są okrągłe i szeroko rozstawione, a ich kolor uzależniony jest od umaszczenia: pomarańczowe, miedziane, złociste, zielone lub niebieskie. Nosek powinien być krótki i szeroki.

Koty brytyjskie są raczej duże. W zależności od płci ich waga waha się w granicach 4-9 kg. Kończyny brytyjczyków są krótkie, mocne, o dużej muskulaturze. Ich futerko składa się z podszerstka i włosów okrywowych. Futro powinno być gęste i w dotyku przypominać plusz.

Kot brytyjski ma bardzo łagodny i spokojny charakter. Jest raczej leniwy, więc spokojnie możemy zostawić go w domu bez obawy o to, że po powrocie nie poznamy własnego mieszkania. Nie huśta się na firanach, raczej nie skacze po meblach, szczególnie tych wysokich. Jego ulubionym meblem zwykle jest kanapa, na której może się zdrzemnąć. Wystarczy zaopatrzyć go w drapak i kilka zabawek, żeby uniknąć w domu zniszczeń.

Kot rasy brytyjskiej bardzo przywiązuje się do właściciela. Zabiega o jego zainteresowanie, ale nie jest przy tym nachalny. Zdarza się, że cały dzień podąża za swoim właścicielem czekając, aż ten znajdzie dla niego chwilę na zabawę, czy pieszczoty. Brytyjczyki cenią sobie spokój i ciszę. Nie przepadają za zbyt natarczywym towarzystwem i hałasem, dlatego nie nadają się dla osób, których dom jest zawsze otwarty dla gości. Jak większość kotów, tak i kot brytyjski jest indywidualistą i choć ze względu na swój spokojny, przyjazny charakter jest kotem raczej łatwym do ułożenia, nie lubi gdy zmusza się go do zabaw i pieszczot, kiedy nie ma na to ochoty, co pokazuje łagodnie się wycofując i odchodząc w inne miejsce. Osoba o silnej potrzebie dominacji raczej nie będzie ulubionym domownikiem brytyjczyka.

Małgorzata Warmijak

41-907 Bytom
woj. śląskie, POLSKA

email: nechama1712@gmail.com
Tel. Kom.: +48 884660833
gg: 5893674

Facebook: kliknij